اگر آماده سازی برای روزه داری ماه مبارک رمضان، قبل از شروع این ماه آغاز گردد، نتایج پایدارتری به دنبال خواهد داشت. مبتلایان دیابت نیز می‌توانند از این قاعده پیروی کنند.

. ایام مبارک برقراری تعادل جسم و روح و تبدیل زیاده روی‌ها و سهل‌انگاری‌های طول سال، به توجه و تمرکز بر جسم و روح که این خود، از اهداف مهم روزه داری است. 

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن دیابت ایران، بیش از ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند. حفظ مقدار قندخون درحد طبیعی (۱۴۰ -۶۰ میلیگرم درصد) هدف درمان دیابت است زیرا افزایش دراز مدت قند خون، سبب بروز عوارض دیابت می‌شود که در آن صورت، درمان دیابت بسیار پرهزینه و گاه غیرممکن خواهد شد. افراد دیابتی که از آموزش‌های لازم برخوردار شده‌اند به خوبی قادرند تشخیص دهند آیا می‌توانند روزه بگیرند یا خیر؛ زیرا این افراد طی آموزش‌های خود دریافته‌اند که به کدام گروه از دیابتی‌ها تعلق دارند و در مورد شرایط روزه‌داری در هر گروه حتما با پزشک خود مشورت می‌کنند.  

طبیعی است که عده‌ای از دیابتی‌ها علاقه‌مند به روزه‌داری هستند، همان گونه که طبق آمارها نشان می‌دهد اکثر دیابتی‌های کشورهای مسلمان روزه دار هستند. در یک بررسی انجام شده در ۱۳ کشور مسلمان حدود ۴۳ درصد از افراد دیابتی نوع یک و ۷۹ درصد از دیابتی های نوع دو در ماه مبارک رمضان روزه‌دار هستند.

افراد تحت درمان با انسولین؛

از آنجا که این افراد پیامد تزریق انسولین، به دفعات نیز باید غذا میل کنند، لذا توصیه نمی‌شود روزه بگیرند. در صورت تمایل شدید به روزه‌داری، با توجه به شرایط زیر، این افراد در موارد خاص و آن هم با نظر پزشک معالج خود می توانند روزه بگیرند: 

_ نداشتن نوسانات شدید قندخون و نیز عوارض پیشرفته دیابت (عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و قلبی-عروقی)

افراد تحت درمان با داروهای خوراکی (قرص)؛

لازم است این افراد با پزشک معالج خود مشورت کنند.  

به طور کلی برای افرادی که توانسته‌اند قندخون خود را به طور دائمی در حد طبیعی حفظ و کنترل کنند با حفظ شرایط زیر، از نظر پزشکی روزه‌داری بلامانع است: 

لازم است مدتی قبل از شروع ایام ماه مبارک رمضان، به طور آزمایشی، روزه‌داری را آغاز کرده و طی روز، به ترتیب زیر، قند خون خود را آزمایش کنند:

_ قبل از سحر (حداکثر ۱۳۰ میلیگرم درصد)
_ ۲ ساعت بعد از سحر (حداکثر ۱۸۰ میلیگرم درصد)
_ بین ساعت ۱ تا ۳ بعدازظهر (کمتر از ۷۰ میلیگرم درصد نباشد)
_ قبل از افطار (حداکثر ۱۳۰ میلیگرم درصد)
_ ۲ ساعت بعد از افطار (حداکثر ۱۸۰ میلیگرم درصد)

در صورتی که مقدار قند خون این افراد در محدوده مقادیر ذکر شده در بالا قرار داشته باشد و نیز دچار عوارض پیشرفته دیابت هم نباشند قادر خواهند بود روزه بگیرند که در آن صورت باید هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذایی، قرص خود را میل کرده و پس از مدتی، شروع به خوردن غذا کنند. هنگام سحر نیز باید مقدار داروی مصرفی روزانه خود را به نصف کاهش دهند و حتماً فراموش نشود ۲ ساعت بعد از افطار و ۲ ساعت بعد از خوردن سحری، قند خون یا قند ادرار خود را آزمایش کنند.

افرادی که بدون دارو قند خون خود را کنترل می‌کنند؛

ایشان با مشورت پزشک معالج خود می‌توانند روزه بگیرند. علاوه بر این، باید مقدار غذای افطار خود را نیز به ۲ تا ۳ وعده تقسیم و هنگام افطار، از خوردن همه مواد غذایی در یک زمان، جداً خودداری کنند. در هر حال، نباید فراموش کنید که طی روزه‌داری مقدار کالری دریافتی روزانه باید به دو سوم مقدار معمول کاهش یابد یعنی: یک سوم کمتر از حد معمول، غذا میل شود!   شایان ذکر است که متأسفانه در ایام روزه‌داری، افراد به علت کاهش تحرک جسمی و تغذیه اضافی، دچار افزایش وزن می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر ۲ تا ۳ روز یک بار وزن خود را 
اندازه‌گیری کنند.

بنابر اعلام انجمن دیابت ایران، با توجه به شرایط ویژه کووید۱۹ باز هم توصیه می شود :استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی،  شستن دست‌ها و خودداری از هرگونه دورهمی بخصوص در فضای بسته، اولویت‌های ضروری مهار این ویروس ویرانگر است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *