رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: شهرستان‌های سقز و بانه از لحاظ کرونا به سمت وضعیت بحرانی پیش می‌روند و ویروس جهش یافته در همه شهرها رصد شده و به واسطه قابلیت سرایت و انتشار سریع آن اگر چندین خانواده کنار هم باشند خطر انتقال و انتشار ویروس حتمی است.

به گزارش ایرنا، فرزین رضاعی روز جمعه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: شهروندان برای حفظ سلامتی خود و دیگران و  جلوگیری از گسترش بیماری با توجه به خطرات ناشی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روز سیزدهم فروردین از مراجعه به بوستان‌ها و تفرج‌گاه‌ها اجتناب نموده و در منزل بمانند.

وی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر کووید ۱۹ هر گونه دورهمی و تجمع در بوستان‌ها و فضای سبز موجود در سطح استان در روز طبیعت، ۱۳ بدر ممنوع است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه تجمع و ازدحام اصلی‌ترین کانون شیوع و انتشار ویروس کرونا است، خطاب به شهروندان گفت: نادیده گرفتن هشدارها، گردهمایی در بوستان‌ها و گردشگاه‌ها در روز  طبیعت به معنی استقبال از کرونا و خطر مرگ است.

  دکتر رضاعی با اشاره به اینکه شاید این سوال پیش بیاید که چرا در فضای باز این ممنوعیت وجود دارد، افزود: بر اساس سنت ایرانیان چندین خانواده در این روز با هم در ارتباط هستند و در یک مکان تجمع می‌کنند لذا خطر گسترش و واگیری بیماری افزایش می‌یابد باتوجه به اینکه ما در وضعیت بسیار شکننده ای از لحاظ سرعت انتشار کرونا هستیم لذا تا شروع واکسیناسیون عمومی انتظار همکاری و در خواست تعامل مردم را داریم.

 وی با اشاره به آخرین وضعیت استان از لحاظ رنگ‌بندی کرونا، تاکید کرد: اکنون شهرستان سقز در شرایط قرمز،  بیجار، بانه، دیواندره در وضعیت نارنجی و دیگر شهرستان‌های استان در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان  اضافه کرد: در اوایل اسفند ماه سال گذشته آمار بیماران بستری‌ بر اثر کرونا کمتر از  ۱۰۰ نفر و اکنون به بیش از  ۲۰۰ نفر در استان رسیده است.

وی تاکید کرد:  برگزاری مراسم ۱۳ فروردین در طبیعت به منزله اشتباهی جبران ناپذیر، فراهم کردن فرصت انتشار هر چه بیشتر ویروس کرونا و منجر به فزایش آمار مبتلایان، بستری‌ها و مرگ و میرها خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان  یادآور شد: امسال سیزده بدر در خانه بمانیم تا زودتر چرخه انتقال ویروس را قطع کنیم و تا بتوانیم روزهای خوب دوران پسا کرونا را با همه عزیزانمان جشن بگیریم و پرستاران،  پزشکان و همه مدافعان سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا بتوانند به خانه برگردند.

در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز پنج شنبه ۱۲ فروردین ۲۹۴ بیمار مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شد و یک بیمار هم جان خود را از دست داد و در حال حاضر ۲۳۲ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی کردستان بستری هستند که سنندج با ۱۰۵ نفر بیشترین شمار مبتلایان را دارد و ۴۱ بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

از اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون یک هزار و ۱۰۸ کردستانی قربانی کرونا شده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *