از خواب پریدن نوزاد به ویژه در ماه‌های اولیه زندگی زیاد اتفاق می‌افتد و والدین را دچار زحمت و بی خوابی می‌کند.

بیدار شدن نوزادان در خواب می‌تواند طبیعی باشد اما گاه از وجود مشکل و یا بیماری جدی در کودک خبر می‌دهد.

بیدار شدن نوزادان در خواب می‌تواند طبیعی باشد اما گاه از وجود مشکل و یا بیماری جدی در کودک خبر می‌دهد. معمولا مادرانی که تجربه اول بارداری خود را دارند هنگام از خواب پریدن نوزاد استرس زیادی را تحمل می‌کند و به طبع آن را نیز به کودک منتقل می‌نمایند. در واقع نحوه رفتار والدین با کودک نیز در بهتر شدن و یا بدتر شدن وضعیت فرزند بسیار موثر است. عوامل جسمی و روانی زیادی می‌توانند باعث از خواب پریدن نوزاد شوند با این حال با انجام چند راهکار ساده می‌توانید از بروز این اتفاق پیشگیری نمایید که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

علل از خواب پریدن نوزاد
از خواب پریدن نوزاد می‌تواند طبیعی باشد و یا از عوامل گوناگون نشأت بگیرد. در ادامه برخی از علل از خواب پریدن نوزاد به همراه راهکارهای مناسب را ارائه داده‌ایم.

احساس ترس در نوزاد
نوزاد معمولا در خواب به صورت غریزی احساس ناامنی وترس دارد. ترسیدن نوزاد زمانی بیشتر می‌شود که اطراف او خالی باشد. نوزاد با ترس وگریه از خواب می‌پرد و والدین در صدد آرام کردن کودک برمی‌آیند. اولین راه حل بغل کردن کودک می‌باشد که حس امنیت را به نوزاد منتقل می‌کند.

راه حل بعدی قنداق کردن کودک است که توسط قدیمی‌ها صورت می‌گرفته و توجیهات مخصوص به خود را دارد. اینکار ترس را از کودک دور کرده و احساس امنیت غریزی به نوزاد می‌دهد در غیر این صورت می‌توانید کودک را در محل بسته که اطرافش متکا، لحاف و… باشد، بخوابانید.

از خواب پریدن نوزاد/ قطع تنفس
شاید برای شما هم پیش آمده که نوزادتان در خواب خیلی آرام نفس بکشد سپس ۱۵ ثانیه نفس نکشد که متصور کنید کودک در حال خفه شدن است. نگران نباشید این امر در کودکان زیر۶ ماه طبیعی است و۵ درصد خواب نوزاد را به خود اختصاص می‌دهد اما اگر نوزاد پس از ۶ ماهگی هم دچار این عامل باشد بنابراین باید حتماً به متخصص مراجعه کنید.

خرخر کردن و ‌خرناس کشیدن کودک در خواب
یکی از عوامل خرخر کردن در نوزادان آلرژی است که در این شرایط لازم است کودک تحت نظر متخصص باشد. اما خرناس کشیدن نوزاد به صورت منظم هیچ جای نگرانی ندارد و ممکن است علت آن سرماخوردگی کودک باشد. در صورتی که خرخر کردن‌های کودک با مکث صورت بگیرد احتمالاً راه‌های تنفسی کودک بسته شده که باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. متخصص با بررسی‌ گوش، حلق و بینی راهکارهای لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد.

از خواب پریدن نوزاد/ تشنج در خواب
بعضی از نوزادان در طول شبانه روز از خواب می‌پرند و پرش دست دارند. پرش دست یعنی کودک احساس ترس کرده و دستانش را باز می‌کند. در برخی از نوزادان پرش دست از علائم تشنج است مخصوصاً اگرسابقه خانوادگی وجود داشته باشد. در این صورت باید نوزاد خود را تحت نظر متخصص قرار دهید و از دارو برای درمان او استفاده کنید. در صورتی که دست کودک لرزش نداشته باشد و یا لرزش دست سریعا قطع شود تشخیص تشنج داده نمی‌شود. سعی کنید نوزاد را در آغوش بگیرید و او را آرام کنید.

عرق زیاد در نوزاد
بعضی از نوزادان در حین خواب عمیق شبانه بیش از حد عرق می‌کنند. عرق کردن مسئله پیچیده و ‌‌نگران کننده‌ای نیست اما زمانی که تعریق در هنگام خواب بیش از حد باشد، به گونه‌ای که نوزاد از خواب بپرد ممکن است نشانه بیماری قلبی مادرزادی در او باشد. در این حالت کودک برای نفس کشیدن مشکل دارد. توجه داشته باشید که دمای اتاقی که کودک را در آن می‌خوابانید باید تنظیم باشد. وقتی دمای اتاق کودک بیش از حد بالا باشد موجب پریدن نوزاد از خواب و اذیت او می‌شود. دمای مناسب برای اتاق کودک بین ۱۵ تا ۲۰ درجه است.

از خواب پریدن نوزاد/ عوامل دیگر
اگرنوزاد شما بیمار باشد احتمال بیداری او در شب بیشتر است.
هر گونه سروصدای ناگهانی در نحوه خواب کودک موثر است.
اگر کودک نوزاد به شیشه یا پستانک عادت دارد احتمال بیداری در طول شب برای نوزاد بیشتر است.
اگر نوزاد شما احساس گرما یا سرمای بیش از اندازه کند از خواب می‌پرد.
اگر کودک به حرکات نوسانی یا تاب مانند عادت دارد احتمال بیداری در طول خواب شبانه وجود دارد.
اگر کودک قبل از خواب خوب تغذیه نشده باشد به علت گرسنگی و تشنگی از خواب بیدار خواهد شد.
در صورتی که نوری مزاحم خواب نوزاد شود امکان دارد نوزاد از خواب بپرد.
در صورتی که زندگی روزانه کودک دچار اختلال شود احتمال بیدار ماندن کودک در طول شب زیاد است، برای مثال معمولا نوزادان هنگام مسافرت زیاد از خواب می‌پرند.


نوزادان ممکن است به دلایل مختلف دیگری نیز از خواب بیدار شوند با این حال معمولا علت اصلی از خواب پریدن نوزاد مسائل جسمی و روانی است. والدین لازم است توانایی خود را در آرام کردن نوزاد و خواباندن او بالا ببرند تا با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.

روش‌های پیشگیری از خواب پریدن نوزاد 
سعی کنید قبل از اینکه کودک بخوابد با آرامش و به دور از هرگونه استرس در رخت خواب قرار گیرد. می‌توانید با قصه خواندن، لالایی و در آغوش کشیدن فرزندتان در کنار برقراری ارتباط عاطفی مناسب با او کمک کنید تا کمتر در طول شب از خواب بپرد. همچنین تلاش کنید تا زمان خواب کودک خود را تنظیم کنید با این حال اگر تصور می‌کنید که کودک از اختلالات خواب رنج می‌برد حتما با یک مشاوره کودک موضوع را در میان بگذارید. در صورتی که کودک هراس شبانه دارد بدانید که معمولا این اتفاق در ساعات مشخص و اولیه خواب اتفاق می‌افتد. سعی کنید الگو و ساعت مشخص آن را پیدا کرده و ۱۵ دقیقه قبل کودک را بیدار کنید تا چرخه خواب فرزندتان تغییر کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *