دادگاه عالی انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای دولت انگلیس بشمار می‌رود، رای قبلی دادگاه عالی این کشور را در تائید بازگشت یک زن انگلیسی که شش سال پیش به داعش ‍پیوسته بود، رد کرد.

شش قاضی دیوان عالی انگلیس به اتفاق آرا با بازگشت شمیمه بیگم ۲۱ ساله و عضو سابق گروه تروریستی داعش (مشهور به عروس داعشی) مخالفت کردند. بیگم قصد داشت تا با حضور در دادگاه انگلیس به تصمیم دولت، برای سلب تابعیت خود اعتراض کند.

با این حال لرد «رید» یکی از قضات این پرونده تصریح کرد که حق پیگیری مساله نباید سایر ملاحظات از جمله ایمنی شهروندان را به مخاطره بیندازد.

بیگم در دوران نوجوانی و هنگامی که تنها ۱۵ سال سن داشت برای پیوستن به گروه دولت اسلامی (داعش) از انگلیس به سوریه رفت. او یکی از سه دختر مدرسه‌ای در شرق لندن بود که در سال ۲۰۱۵ به سوریه رفت.

بیگم که سه سال در قلمرو داعش زندگی و در این مدت دو بچه سقط کرد و آخرین فرزند نوزادش بر اثر سینه پهلو جان داد اینک در اردوگاه اسرای داعشی در سوریه به‌سر می‌برد.

وزارت کشور انگلیس دو سال پیش تابعیت او را لغو کرد. سپس وکلای او ادعا کردند که موکل آنها به واسطه تصمیم دولت انگلیس بی وطن شده است. دولت انگلیس با استناد به تابعیت بنگلادشی مادر بیگم، او را شهروند این کشور می‌داند. اما دولت بنگلادش چنین ادعایی را نپذیرفته است.

خانواده بیگم بعدا ادعا کردند که دخترشان از پیوستن به گروه تروریستی داعش پشیمان شده و این تصمیم را در دوران نوجوانی گرفته است. با این حال خود او در مصاحبه‌ای با تایمز لندن اعتراف کرد از تصمیمی که گرفته پشیمان نیست و در رقه (پایتخت داعش در سوریه) زندگی عادی داشته و دیدن سری بریده در سطل آشغال او را ناراحت نکرده است. اظهاراتی که باعث شوکه شدن افکارعمومی در انگلیس شد.

دولت لندن تاکنون تابعیت ۱۵۰ انگلیسی عضو داعش را لغو کرده است. پریتی پتل وزیر کشور انگلیس می‌گوید که حکم صادر شده در نتیجه تصمیمی است که بیگم و امثال او برخلاف دستورالعمل‌های دولت اتخاذ کردند.

با این وجود، تصمیم لندن برای لغو حق شهروندی انگلیسی‌های عضو داعش طی دو سال گذشته به سوژه رسانه‌ها تبدیل‌شده است. نهادهای حقوق بشری نگرانند که این تصمیم پایه‌گذار سنتی شود که در آینده به لغو حق شهروندی افراد بیشتری به بهانه مختلف شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *